loading

Zbavte sa nadbytočných kíl rýchlo, zdravo, bezpečne a pod odborným dohľadom.

Redukcia nadváhy pre kvalitný život.

obrázek Každý z nás pozná niekoho s neuveriteľne rýchlym metabolizmom. Niekoho kto denne zje toľko ako tínedžer vo vývoji a napriek tomu nepriberie, zatiaľ čo po každom Vašom prehrešku ide ručička na váhe opäť hore.

Prečo je to tak?
Sú títo ľudia obdarení nadľudským metabolizmom? Vyhrali snáď v nejakej genetickej lotérii? Alebo chodia tajne cvičiť do posilňovne keď sa nikto nepozerá? Nuž, pravdepodobne je to určitá kombinácia všetkých troch variantov.

Metabolizmus je proces, pri ktorom naše telo rozkladá potravu a prevedie ju na energiu aby sme dokázali prežiť a fungovať. Môžeme ho prirovnať ku horúcej peci, kde sa ako palivo spotrebúvajú kalórie. Ak pracuje metabolizmus pomaly, potrebuje na udržanie životných funkcií menej paliva. To je veľmi lákavá výhovorka, hodiť všetku vinu za našu vysokú váhu na pomalý metabolizmus, ale existujú spôsoby ako ho podporiť a udržať si zdravú váhu.

Čo si myslíte: Metabolizmus je nám daný geneticky a my to nemôžeme zmeniť?

Ako to je naozaj: Je to pravda, ale iba čiastočne. Každý človek (a vlastne všetky živočíchy) sa rodia so schopnosťou rozkladať potravu s cieľom vytvoriť energiu. V tomto zmysle metabolizmus je genetický. Metabolizmus je rovnako unikátny ako odtlačok prsta, niektorí ľudia metabolizujú jedlo veľmi rýchlo a ďalší veľmi pomaly. Túto rýchlosť nám určuje tzv. bazálny metabolizmus BMR, t.j. množstvo kalórií spaľované v pokoji. Aj keď nič nerobíte, iba dajme tomu pozeráte televíziu, Vaše telo je aktívne - orgány pracujú, bunky rastú a umierajú , trávenie pokračuje a získaná energia sa používa pre všetky tieto procesy. Niekto s nízkym BMR spáli menej kalórií v pokoji , zatiaľ čo niekto s vysokým BMR bude v pokoji spaľovať viac kalórií. My však môžeme pomôcť nášmu metabolizmus spaľovať rýchlejšie prostredníctvom zvýšenia svalovej hmoty. Svalovina totižto spáli viac kalórií za hodinu ako tuk, čo znamená , že ľudia so štíhlym, svalnatým telom potrebujú pre chod svojho organizmu viac kalórií ako ľudia s vyšším percentom telesného tuku.

Takže aj keď pomalý metabolizmus je vo vašich génoch, nemusíte sa s tým žiť. Navštívte posilňovňu, zájdite si na aerobik alebo zabehať si do lesa. Nabratá svalová hmota Vám pomôže spáliť kalórie a to nielen pri bezprostrednej činnosti, ale aj neskôr, keď budete odpočívať.

Čo si myslíte: Vek, pohlavie a rasa nemajú vplyv na bazálny metabolizmus?

Ako to je naozaj: Pravda je taká, že všetky 3 premenné zohrávajú v procese spaľovania kalórií dôležitú úlohu. Vo všeobecnosti, muži majú rýchlejšie BMR jednoducho preto, že sú to muži. V priemere je to takmer o 10% viac ako u žien. Majú viac svalovej hmoty ako ženy a tiež väčšie orgány ako ženy, čo znamená, že aj keď nevykonávajú žiadnu činnosť spaľujú viac kalórií. Ženy majú navyše vrstvu podkožného tuku, ktorá do značnej miery nikdy nezmizne bez ohľadu na to, ako veľmi sa o to budú snažiť, nuž a tuk ako sme už spomínali spaľuje menej kalórií než sval. Okrem toho, ako ľudia starnú metabolizmus sa spomaľuje. Po dosiahnutí 20. roku sa rýchlosť metabolizmu spomaľuje o 1 až 2 % každých desať rokov. A sme pri ďalšej dobrej správe týkajúcej sa mužov: muži si udržiavajú svalovú hustotu dlhšie než ženy a tak kým ženské BMR klesá (začína sa to niekedy po 40-tke) mužský metabolizmus spomalí až o jednu dekádu neskôr. A napokon tu máme etnickú príslušnosť. Niekoľko štúdií ukazuje na metabolické rozdiely medzi rasami resp. etnickými skupinami. Americký vedci sa napríklad pokúšajú zistiť, prečo afroamerické ženy majú pomalší metabolizmus než biele ženy.

Čo si myslíte: Chilli papričky alebo zelený čaj zrýchlia Váš metabolizmus?

Ako to je naozaj: Od supermodeliek udržujúce si svoju potravu s chilly papričkami až po filmové hviezdy, ktoré prisahajú na neuveriteľné účinky zelenej kávy. Na trhu sa objavuje čoraz viac noviniek sľubujúcich Vám stratu kilogramov bez námahy a okamžite. Ale fungujú naozaj? Bohužiaľ, žiadne zázračné jedlo na zrýchlenie metabolizmu neexistuje. Niektoré štúdie preukázali, že chilli papričky alebo zelená káva dočasne zvýšia rýchlosť spaľovania kalórií, toto zrýchlenie však nie je trvalé a zvyčajne po 30 minútach bude rýchlosť metabolizmu taká ako na začiatku. Cesta k zdravej a trvalej redukcii telesnej hmotnosti vedie prostredníctvom kontroly veľkosti porcií a vyváženej stravy, teda konzumáciou potravín s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov a tukov.

Čo si myslíte: Ak vynechám večeru, nepriberiem?

Ako to je naozaj: To z čoho priberáte sú kalórie, ktoré skonzumujete navyše, nie čas, kedy ich zjete. V súčasnosti sa veľa výskumov sústreďuje práve na túto tému, ale len veľmi málo dôkazov toto tvrdenie podporuje a to najmä vzhľadom k tomu, že vynechávanie jedál náš metabolizmus nakoniec spomalí. Bez prijímania dostatku živín sa bunky takémuto režimu prispôsobia a začnú pracovať na menšie množstvo energie. Naopak, časté jedenie menších porcií udržiava hladinu cukru v krvi stabilnú, znižuje chuť na jedlo, udržuje vysokú rýchlosť metabolizmu a dôsledne vyživuje telo dôležitými vitamínmi a minerálmi. Ak budete jesť malé, nízko-kalorické jedlá s vysokým obsahom bielkovín po celý deň (odporúča sa päť alebo šesť porcií) energia dodávaná telu je konštantná, čím sa kalórie postupne premieňajú na energiu. To znamená, že Váš metabolizmus tvrdo pracuje a tým sa zrýchľuje aj BMR. Avšak vyvarujte sa bezmyšlienkovitému pojedaniu vo večerných hodinách pri sledovaní televízie. Ľudia zvyknú maškrtiť rôzne nezdravé veci a často nemajú prehľad o tom, koľko toho vlastne zjedli. Potom sa nemôžeme čudovať, že kilá idú hore.

Čo si myslíte: Nízkokalorická diéta alebo vynechávanie jedál mi pomôže k nižšej konfekčnej veľkosti?

Ako to je naozaj: Váhový úbytok je predovšetkým o vytvorení energetického deficitu - prijímate menej kalórií ako Vaše telo vynakladá každý deň - ale tento príliš veľký energetický deficit sa Vám môže vypomstiť. Naše telá sú múdre, sú naprogramované na prežitie. Prílišné obmedzenie kalórií si môže Váš organizmus vysvetliť ako hladomor, takže ho prinútite, aby vykonával tie isté úlohy s menším počtom kalórií.
Tomuto sa teda Váš organizmus prispôsobí tak, že spomalí svoj bazálny metabolizmus...a my sme sa tak dostali presne tam, kde sme nechceli byť, na samotný začiatok našich problémov s váhou. Mali by ste si v prvom rade uvedomiť, že žiadna diéta Vám nepomôže, ak sa ňou budete riadiť iba v krátkodobom horizonte.

Musíte úplne zmeniť spôsob akým jete, pozerajte sa na to ako na zmenu životného štýlu, ktorá by Vám mala vydržať čo možno najdlhšie. Takže ak stratíte požadované kilogramy, určite sa nevracajte k pôvodným stravovacím návykom. Pamätajte si: metabolizmus je o dávaní a braní, Yin a Yang, výdaj energie a jej príjem. Preto je kľúčom rovnováha.

Redukcia hmotnosti je práve o znovunájdení stratenej rovnováhy kedy samotným cieľom nie je ani tak strata kilogramov. Cieľom je udržať si normálnu hmotnosť v dlhodobom časovom horizonte. A to je pekná drina. Dostať sa na normálnu váhu je iba začiatok a tá ľahšia časť úlohy.

Práve preto je tu  program VITADU®,  stravovací režim, ktorý predstavuje efektívny, bezpečný a prirodzený spôsob redukcie telesnej hmotnosti. Ponúka cestu, ktorá nie je sprevádzaná hladom, čo je častý nežiaduci a veľmi nepríjemný efekt iných diétnych režimov.

Najväčšou prednosťou programu VITADU je, že pri odporúčanom dodržiavaní  stravovania budete redukovať prednostne zo zdraviu nebezpečného vnútorného (viscerálneho) tuku a z telesného tukového tkaniva, pričom potrebné svalové tkanivo zostane zachované.